Użytkownicy soczewek kontaktowych często zadają sobie pytanie, który płyn do pielęgnacji soczewek wybrać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju płynów, różnią się one od siebie składnikami. Warto umieć rozszyfrować ich skład, aby wybrać odpowiedni płyn do swoich potrzeb.

Jakie składniki znajdziemy w każdym dobrym płynie do pielęgnacji soczewek kontaktowych?
Możemy być pewni, że każdy, dobrej jakości płyn będzie zawierał 6 podstawowych składników są nimi: woda, bufor, sól, składniki czyszczące, składniki podnoszące komfort oraz składniki konserwujące i dezynfekujące. Pierwsze trzy składniki będą identyczne w każdym płynie.

  • Woda w składzie płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych jest obowiązkowym składnikiem ponieważ, to właśnie ona rozpuszcza wszystkie pozostałe składniki.
  • Bufor odpowiedzialny jest za utrzymanie prawidłowego pH, ludzkie oko toleruje odczyn w zakresie od 6,2 do 9,0. Najlepsze płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych, to jednak te, które pH mają zbliżone do łez, czyli 7,2. Płynem o składzie najbardziej zbliżonym do ludzkich łez, jest BioTrue – inspirowany biologią ludzkiego oka.
  • Sól eliminuje podrażnienia, dzięki niej płyn jest obojętny dla tkanek.

Trzy podstawowe składniki tworzą roztwór soli fizjologicznej. Pozostałe składniki czyszczące, podnoszące komfort oraz konserwujące i dezynfekujące mogą być inne w płynach różnych producentów, jednak ich funkcje i właściwości powinny być takie same.

Składniki podnoszące komfort użytkowania soczewek kontaktowych

Za komfort użytkowania soczewek odpowiadają substancje nawilżające. W tym celu producenci wykorzystują takie składniki jak: hialuronian sodu- najbardziej popularny składnik nawilżający, prowitaminę B5, panthenol, czy sorbitol.

Składniki dezynfekujące i konserwujące

Mają na celu utrzymać sterylność płynu na okres jego użytkowania. Składniki czyszczące
i konserwujące to te same substancje , posiadające dwie funkcje. Od doboru i stężenia tych składników często zależy czy dany płyn będzie idealny czy będzie podrażniał oczy w trakcie użytkowania soczewek kontaktowych. Które składniki i w jakim stężeniu będą odpowiednie, jest kwestią bardzo indywidualną. Specjaliści radzą, aby nie mieszać ze sobą płynów do pielęgnacji soczewek, ze względu na ich odmienne składy. Ważne jest także, aby nie stosować kilku płynów do jednej pary soczewek, może to skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej.

Dla osób szczególnie wrażliwych na stężenie składników dezynfekujących odpowiedni będzie płyn ReNu MPS. Producent płynu Bausch&Lomb zadbał o staranny dobór tych składników, tak aby sprostać wymaganiom osób z wrażliwymi oczami.